Megbízható ingatlanos - a 10 éves ingatlaniroda ügyletei - 2. rész
Az ügyletek sorában következő 2. rész leginkább amiatt volt emlékezetes, mert az egyik legnagyobb bizalmat tette a kezembe a vásárló: csaknem 10 millió Ft összeget.
Hogyan vegyünk családi házat, avagy hogyan ne essünk két szék között semmiképp se a földre? Szerintem először keress, járd alaposan körbe, majd ügyelj gondosan a költözésre!
Írtam korábban családi ház eladásáról, a közelmúltban személyesen velem történt meg, hogy egy kisebb családi ház keltette fel az érdeklődésemet. Igaz ugyan, hogy az nem egy kimondott terv itthon, hogy házba költözzünk, a feleségemmel együtt mégis elindultunk a folyamatban. Hogy az elején ne lőjem le a poént, igen hasznos tanulságokkal szolgált számunkra is és más leendő házvásárlók számára is.
Kamaszkoromban családi házban laktam a szüleimmel, sokat meséltem róla itthon, emiatt volt már róla szó, hogy esetleg mi is szívesen házba költöznénk. Nem beszéltünk ugyan soha konkrétumokban, sosem gondoltuk még végig, hogy hogyan vegyünk családi házat. Hacsak annyit nem, hogy lehetőleg ugyanabban az újszegedi utcában laknánk a legszívesebben, ahol most is. Nevetünk is ezen mindig, hiszen erre a nullával egyenlő az esélyünk.
A rövid történetünk azzal volna összefoglalható, hogy találtunk egy lehetőséget, amit a lehetőségeink szerint jól körbejártunk. Alaposan végig is gondoltuk, majd … Ha máris mondanám a végét, talán nem is olvasnál tovább, nem is teszem! 🙂
Szóval mivel az interneten talált hirdetésből szinte alig derült ki valami, személyesen is meg szerettük volna nézni. Az egyeztetés után rögtön kiderült az utca és a házszám, a látogatás előtt – mint ahogy bizonyára minden kereső így tesz – indulás előtt már az internetes térképen beütöttük a címet. Felemásak voltak az első megérzéseink, amelyeket megelőzött volna, ha a hirdető homlokzati képet is mellékel, ennek ellenére felkerekedtünk a látogatásra.
A legfontosabb részletek természetesen a személyes megtekintéssel értek bennünket, amikor bennünket is elért az a bizonyos első benyomás. Hiába vagyok bennfentes, a kertkapuban belépve eltitkolni sem tudtam volna a kellemes meglepetésemet a virágzó hársfa isteni virágillatát azonnal megérezve! Először az udvaron néztünk körbe, majd a lakáson belül némileg a ház műszaki állapotáról is képet alkottunk. Nem mulasztottam el a padlásra sem felmenni, ahol méginkább szembetűnő volt az épület jó százéves életkora.
A tulajdonossal jól elbeszélgetve váratlan, egyáltalán nem elhanyagolható információkba is botlottunk. A kis telepméretnek az szomszéddal való osztatlan közös tulajdoni forma illetve elővásárlási jog volt a magyarázata.
Szándékosan provokatívnak és beugrató kérdésnek szántam a fenti alcímet. Egyedül? Egyedül sehogy. Aki nem akar meglepetéseket, súlyos váratlan költségeket, az feltétlenül hívjon építészt, akár statikust vagy kivitelező szakembert házvásárlás előtt. A mérnökök segíteni fognak az átalakítási és bővítési lehetőségekben, a napi árakban, költségekben jártas kivitelező az elvégzendő munkálatokra nézve tud támpontokat adni.
A mi esetünkben rendelkezésre álltak a megkereshető szakemberek, minden lehetőségünk adva volt az alapos tervezéshez. Sajnos nem éreztük meg azt a szükséges szikrát, ami miatt új otthonunkat láttuk volna ebben a házban. Nem mellékesen egy másik, még korábban megoldandó, megkerülhetetlen akadály is magasodott még előttünk. A végső döntés előtt arra is megoldást kellett volna találnunk.
El is érkeztünk történetem fő mondanivalójához, számunkra – és talán mások számára is – a legfőbb tanulsághoz, hogy miért is engedtük el a vásárlás lehetőségét. Véleményem szerint a hogyan vegyünk családi házat kérdés leginkább azzal válaszolható meg, hogy ismered hozzá a tényleges lehetőségeidet.
Korábban itt igyekeztem segíteni az alku mikéntjében, de az már magának a vásárlásnak a folyamatában következik. Feltétlenül meg kell hogy előzze a vásárlást az a gondos tervezés, ami az anyagiakat illeti. Aki a költözése előtt nem rendelkezik a vásárláshoz szükséges összeggel, az előző lakása árából kénytelen a vételárat kifizetni, azaz a meglévő ingatlana árával tud majd fizetni. Nem nehéz tehát kitalálni, hogy lehetőség szerint előbb el kell adni, majd utána fog tudni vásárolni.
Joggal merülhet fel persze a kérdés, hogy hogy adjam el, ha még nem is vásároltam? Épp ez az a bizonyos millió dolláros kérdés… Az a segítség ehhez, hogy úgy és akkor add el, hogy tudod mit veszel.
Mindenki emlékezhet, hogy úgy telt el a 2020-2021. év, hogy hónapról hónapra változtak az ingatlanárak. Aki nem figyelt a piacra, igen gyorsan elveszíthette a fonalat, szinte nagyságrendekkel változtak a lakásárak. Hogy aki vásárolni tervez, de először eladni kénytelen, időzítse lehetőleg egyszerre a két folyamatot!
A házvásárlási gondolkodásunk közben én alaposan körbejártam, hogy milyen eséllyel hajthatnánk végre a vásárlással együtt a lakásunk eladását is. Arra jutottam, hogy alig láttam a piacon velünk egyenrangú vetélytársat, azaz kicsi kínálatot tapasztaltam a mi lakástípusunkat illetően. Az összehasonlítások után arra a következtetésre jutottam, hogy a házzal azonos árban tudtuk volna értékesíteni a meglévő lakást. Az eladás átfutási idejét is megfelelőnek ítéltem, de a vásárlás sikeres megvalósításához mindenképpen kellett volna a ház tulajdonosának együttműködése is. Lényegében a ház műszaki állapota miatt vágtunk bele, ezért nem derült ki a lakás piacképessége sem.
Ha itthon újra ilyen helyzetbe kerülnénk, bizonyára ugyanezekre a kérdésekre kell majd válaszokat adnunk. Mivel leszünk tehát legközelebb mégis előrébb? Kell az a bizonyos szikra a döntéshez, amit a mostani lakás esetében is mindketten tudtuk előre. A mostani tapasztalat amiatt volt hasznos, hogy jobban figyeljünk egy kiszemelt ingatlan részleteire. A szikra érkezésével biztos vagyok benne, hogy minden rendelkezésre álló lehetőséget alaposabban fel fogunk kutatni.
Ingatlan tanácsadó +36703854026
Az ügyletek sorában következő 2. rész leginkább amiatt volt emlékezetes, mert az egyik legnagyobb bizalmat tette a kezembe a vásárló: csaknem 10 millió Ft összeget.
Ami lakáseladás előtt a legfontosabb kérdés, ami a tulajdonosokat foglalkoztatja, az a lakás ára: mennyit ér a lakásom, mennyiért, illetve mikor hirdessem meg? Akár egy ingatlan értékbecslés eredménye.