Mennyit lehet alkudni egy lakás árából?
Mennyit lehet alkudni egy lakás árából? Mekkora összeget engedhet az eladó? Hogyan, milyen módszerrel alkudjak, hogy közben ne sértődjön meg az eladó? Miért fontos, hogy ő is elégedett legyen?
Árajánlat ingatlanvásárláskor a lehetőleg biztos vásárlás érdekében, hogy ne maradjon le az áhított lakásról. Előzze meg a többi ajánlattevőt!
Közelmúltban (is) megtörtént eset, amikor egy ingatlan hirdetése közben több vásárlójelölt is érkezik. Közülük mindenki vételi ajánlatot is tesz, a tulajdonos pedig a legmagasabb árat készül elfogadni. Döntését megnehezíti, hogy váratlan módon egymásra kezdenek a vevők licitálni. Vevőként hogyan előzhető meg az alul maradó ajánlat?
Amikor eladó ingatlan a piacra kerül, a megbízott ingatlanközvetítő egyik legfontosabb feladata a megfelelő árazás. Úgy lehetne leginkább leegyszerűsíteni az eladási folyamat ezen lépését, hogy a megbízott egy egyensúlyi állapotra törekszik. Igyekszik előkészülni a megbízója érdekében a lehető legmagasabb eladási árat eléréséért, de hogy több érdeklődő közül lehessen választani, piacképes hirdetési árat javasol. Előfordul és nem szerencsés, hogy a túlzott irányár nem vonz kellő számú érdeklődőt, így hosszú időbe telik az értékesítés. Jellemzően – a hosszú idő mellett – kevés, akár csak egyetlen ajánlat érkezik, amelyet kénytelen elfogadni a tulajdonos az eladás érdekében. Segítséget nyújtanak a jó hirdetési árhoz a piacon elérhető más ajánlatok, de a legfontosabb a környéken megvalósult árak ismerete.
Kell az eléggé motivált eladó is hozzá, így ha reális a keresők számára felbukkanó összeg, az aktív keresők jelentkezni fognak. Vásárlás előtt a vevők is összehasonlítják a fellelhető lehetőségeket, főként szubjektív szempontjaik szerint a legjobbnak ítélt ingatlanra árajánlatot is tesznek. Itt értünk oda, hogy az árajánlat ingatlanvásárláskor hogyan lehet elfogadható egy tulajdonos számára.
Teljesen érthető, hogy senki nem szeretné az első lövésre az összes puskaport elhasználni. Világos, hogy mindenki hagy magának tartalékot is, hiszen az adott ajánlatnál alacsonyabb összegért cserébe biztosan nem fogja tudni a lakást megvásárolni. Ahogy az szokás, alkudni szeretne.
Gyakran előfordul azonban, hogy érkezik magasabb vételi ajánlat is, másik érdeklődő több pénzt ajánl az eladónak. El szokott hangozni az érv, hogy valaki elsőként érkezettként előnyt szeretne magának. ezzel együtt pedig biztosan belátja, hogy drágább lakást ő sem venne meg azért, mert az előbb nézte volna meg.
Szintén előfordult már, hogy az eredeti hirdetési ár felett nem szívesen ajánlanak már árat. Talán elvi okok állhatnak a háttérben, mert túlzott árként tekintenek az irányárnál magasabb összegre.
Általában úgy teszi mérlegre a beérkező ajánlatokat az eladó, hogy mekkora az összeg, valamint milyen konstrukcióban, milyen határidő mellett tudja majd a pénzt használni. Az általános értékelés természetesen esetenként eltérő, minden tulajdonos más-más helyzetben van. Az árajánlat ingatlanvásárláskor leegyszerűsödik, ha a vételárat például örökségnek szánják, nem közvetlenül kívánják elkölteni. Ebben az esetben a fizetési konstrukció jellemzően nem játszik szerepet, nyitott az eladó a hitelből való finanszírozásra is. Nem a fizetés határidejét veszi figyelembe, pusztán a legmagasabb vételárra törekszik. Ha az egyik vevőjelölt szimpatikusabb is volt neki első látásra a másiknál, biztosan a többet kínáló ügyfélnek jelez vissza a megállapodás érdekében.
A vevők szempontjából nem szerencsés, ha licitre kerül sor az érdeklődők között. Az árajánlat ingatlanvásárláskor mégis fordulhat többszöri ajánlattétel felé, amikor biztosan lesz vesztese a folyamatnak. A kellemetlenség elkerülése érdekében – persze kibicként – javaslatot is tennék. Az ajánlat közben vagy próbálunk az esetleges licitre is felkészülni, hogy magasabb összeget is szán a vevő a vásárlásra. Ha mégsem szeretne a több forduló kényelmetlenségébe kerülni, egy már magas ajánlattal jelentkezzen. Ha a lehetőségeit teljes mértékben kihasználva, tartalék nélkül a számára legmagasabb árat kínálja, akkor sem lesz dühös, ha valaki megelőzi. Ha semmiképp nem szeretné a (más esetben értékes) ezüstérmet nyerni, hamar jelezze az irányárat vételárként.
Biztosíték természetesen erre a taktikára sincs. Amikor már az irányár felett tart a licit, arra az esetre sajnos nincs recept.
Ingatlan tanácsadó +36703854026
Mennyit lehet alkudni egy lakás árából? Mekkora összeget engedhet az eladó? Hogyan, milyen módszerrel alkudjak, hogy közben ne sértődjön meg az eladó? Miért fontos, hogy ő is elégedett legyen?
Ingatlan alkudozási tippek, hogy a legmagasabb vételár és a mindenkinek megfelelő üzlet köttessen