Hogyan működik egy lakáseladás menete az első ötlettől egészen a költözésig, amikor minden a tervek szerint alakul? Hol lehet benne probléma? A tanácsom: megfelelő tervezés nélkül ne vágjunk bizonytalan kimenetelű kalandba!
Meggyőződésem, hogy a sikeres lakáseladás kulcsa az alapos tervezés, majd a megfelelő terv hatékony megvalósítása. Legyen egyértelmű és reális a cél, amelyet ha jó stratégiával igyekszik a tulajdonos megvalósítani, nem kerülhet bajba. A tervezés elején mindenekelőtt fel kell mérni a lehetőségeket, az eladásra kerülő ingatlan piaci értékét. Pontos információért érdemes segítséget kérni és szakemberhez is fordulni! Ha több pénz szükséges a következő lakás megvásárlására, és az rendelkezésre áll, érdemes belevágni az eladásba, és a lakáseladás menete várhatóan zökkenőmentes lesz. Ha a különbözetre nincs kilátás, nem szabad a folyamatba belevágni.
Szintén fontosnak tartom a tervezés mellett, hogy hagyjunk elég időt az alkalmasnak vélt stratégia megvalósítására. A kijelölt menetrendtől ne térjünk el, hanem az eladásra szánt időszak végén értékeljük az eredményeket. Menet közben lehetőleg ne változtassunk, majd a tapasztalatok alapján módosítsunk. Egyebek mellett éppen azért is hasznos egy közvetítő szerepe, mert ő eladási tervvel, bevált eszközökkel dolgozik. Segíteni tud az új otthon megvásárlásában is, hogy az eladás után ne merülhessen fel a költözést akadályozó probléma.
Aki csak kicsit is járatos az értékesítésben, meg fogja erősíteni az információk pontosságának fontosságát. Amint érdeklődőkkel fogunk találkozni, kérdésekre is válaszokat kell adnunk. Nélkülözhetetlen a felkészültség, hogy minden lakáskereső ügyfelünk számára pontos adatokkal, helytálló válaszokkal szolgálhassunk. Remélhetőleg több személyes látogatóval fogunk tárgyalni, akik számára csupán az egyik ajánlat leszünk a piacon.
Fontos az eladó felkészültsége a pontos információkon túl a lakás előkészítésében is. Egyetlen szóban összefoglalva úgy fogadjuk otthon az érdeklődőket, mintha vendégeket várnánk. Legyünk tisztában azzal is, hogy első ránézésre nem az eladó otthonát fogják látni a látogatás közben. Mégis fontos a vevők első benyomása, hogy milyen hangulat fogadja őket. Előfordul, hogy leülni is kedvük támad az egyik szobában, lehetőleg készüljünk fel erre is a lehetőségre is! Lehet ugyanis bármilyen jó elhelyezkedésű is egy lakás, tűnhet bármennyire is alkalmi vételnek, ha taszító hangulatot áraszt. Mivel a keresők többsége saját otthonát szeretné megtalálni, gyakran hallgat inkább a szívére, mint az eszére: sokat hiába látják, ha nem érzik, amit keresnek.
A megtekintőkkel zajló egyik beszélgetés hosszabb lesz a többinél, szóba kerül a lehetséges költözés is. Jellemzően egymás között zajlik ez a tárgyalás, de nagyon hasznos segítséget jelent az ingatlanos jelenléte és aktív segítsége is. Ahogy ezáltal komolyra fordul a lakáseladás menete, a vevő által később egy ügyvéd is bekapcsolódik a folyamatba. A fizetési és költözési dátumok mellett a várható költségek, az energetikai tanúsítvány és az ügyvédi munkadíj fizetését is gondosan meg kell beszélni. Amint így összeállt a kép, lényegében az adásvételi szerződés pontjait egyeztetik. Az aláírás utáni időszakban az összecsomagolásé lesz a főszerep, egészen a költöztetők megérkezéséig.
Nem elég alapos piaci elemzés nélkül aki ár alatt adja el a lakását, a későbbi vásárlás közben érheti meglepetés. Aki a reális árak felett próbálkozik, nemcsak hogy nem talál vevőre, de letelik rajta az idő, emiatt szintén a vásárlása, a fő cél nem biztos hogy megvalósul. Aki nincs pontosan tisztában az ingatlannyilvántartás szerinti adatokkal, illetve nem jár utána az összes várható kiadásnak, jókora meglepetések érhetik. Összességében ismét csak a teljes körű előkészítésre, a megfelelő tervezésre hívnám fel a figyelmet, amely nélkül egy lakáseladás menete könnyen zsákutcába érhet.
Hogy egy konkrét példát is mondjak a tervezésre, arra egy „égből pottyant” 600.000 Ft a legjobb apropó. Még a szegedi pályafutásom legelején történt, hogy az egyik újépítésű lakásajánlatom miatt tárgyaltam egy lakását eladni kívánó, lakáskereső hölggyel. Nálam sokkal régebben Szegeden működő, sokkal nevesebb cég képviselőivel való tárgyalása közben nem derült ki, hogy még 2 hónapig iskoláskorú lánya miatt jogosult a vissza nem térítendő állami támogatásra, akkori népies nevén szocpolra. Az iskolalátogatási papír a fiókban rejtőzött, csak a beszélgetés közben vette elő az anyuka. Azóta is úgy tudom mesélni ezt a történetet, hogy találtam az eladónak 600.000 Ft-ot, amelynek segítségével – túlzással élve általam – a lakáseladás után könnyedén meg tudta vásárolni az új lakását.
Gondolhatnánk, hogy a kiköltözéssel lezárul a lakáseladás menete, de az átlagos esetben a költöztető brigád új otthonba szállítja tovább a bútorokat. Majd ha beköltöznek az új helyre, ha megszokják, megszeretik az új ingatlanjukat, majd akkor arathatják le az idejében elkezdett tervezésük, a gondos előkészületeik babérjait.
Ezért (is) imádom megbízóimmal akkor is tartani a kapcsolatot, amikor nemcsak a megbízás helyszínéről elköltöznek, de már a következő otthonukat is berendezték. Ilyenkor tapasztalhatom meg az együttműködésünk szinte kézzel fogható jelentőségét, amikor a valódi cél is teljesülésébe is engedik hogy bepillantsak. Köszönöm nekik ezt az élményt, és bízom benne, hogy sokan megtisztelnek ezzel a bizalommal!
Ingatlan tanácsadó +36703854026
Örökölt ingatlan eladása ne okozzon családi problémát! Az örökség gyakran több tulajdonosé, akik ha nem értenek egyet, bosszúságot okozhat az eladás.Az örökölt ingatlan eladása egyáltalán nem feltétlenül \\\"csak játék és mese\\\"!