Lakás eladása garázzsal vagy anélkül éri meg jobban? Először a lakóingatlannal foglalkozz és csak utána figyelj a garázs eladására!
Mielőtt egy lakáseladás folyamata megkezdődne, a legfontosabb feladat a földhivatali nyilvántartás ellenőrzése. Emiatt nem kell friss anyagot lekérni, hiszen a társasház alapítása idején megszülettek az albetétek. Régi tulajdoni lap is mutatja, hogy vagy a garázs is önálló ingatlan, vagy a garázst egyben tartja nyilván a hivatal egyazon helyrajzi szám alatt. Előző eset szerint a garázs a lakás eladásától függetlenül elidegeníthető, tehát az eladása nem kapcsolódik a lakáshoz. Praktikusan ez azt jelenti, hogy a későbbiekben más-más személy lehet a két ingatlan tulajdonosa.
Amennyiben a saját udvari beállóját használja a tulajdonos, az nem látszik a tulajdoni lapon, keresni sem érdemes rajta. Mivel egy beálló nem önálló ingatlan, a társasházi alapító okiratban van feltüntetve méretével, tulajdonosával együtt. Ebben az esetben úgy lehetséges a beálló külön történő eladása, ha az alapító okirat változik meg valamennyi tulajdonostárs közös aláírásával. Szintén érdemes tudni, hogy valamennyi tulajdonostársnak elvásárlási joga is van a beállóra, hiszen a közös tulajdon része.
Mint mindig, az ingatlanok eladását szintén meg kell előzze a megfelelő hirdetési ár meghatározása. Mindenképpen az a tanácsom, hogy a lakás árát a garázs értéke nélkül tüntessük fel a hirdetésben! Tegyük ezt egyrészt azért, mert a piaci versenytársak is így fognak tenni. Egy lakáshirdetés a lakásra vonatkozzon, van lehetőség az egyéb előnyök feltüntetésére a lehetséges rovatok egyikében. Valószínűsíthető, hogy a keresők számára is jobb összehasonlítást eredményez, ha garázs nélküli árakkal találkoznak.
Amennyiben egy udvari beálló is „benne van az árban” a hirdetés szerint, az a fentiek szerinti nem elválaszható jelleg következménye.
Azt mondhatom, hogy most értem el a cikkem lényegi részéhez. Az előző bekezdések csupán a bevezetés célját szolgálták. A garázs ára nélküli lakás meghirdetése után bárkivel is tárgyaljon a tulajdonos, először a lakás miatt kössön megállapodást! Amennyiben a vásárló nem akarja, esetleg nem képes garázs vásárlására is, feltétlenül a lakásra koncentráljunk! A külön helyrajzi számok miatt nincs kötelezettsége az eladónak, hogy a lakás vevője vegye meg a garázst utólag sem. Akár meg is tarthatja a garázst magának, kiadhatja bérbe, használhatja raktárnak. A lakástól független, később is bármikor ráér eladni vagy foglalkozni vele.
Szintén ide tartozik, hogy a hirdetés közben nagyobb célcsoportot érhet el az a hirdető, ki garázst is tud az eladó lakás mellé kínálni. Egyszerre éri el a garázst is keresőket és a kisebb összeggel kereső vevőket is.
Lehetséges, hogy a garázs új tulajdonosa a lakás vevőjével fog megegyezni, de a lehet a vevő bárki más is.
Ha mégis bekövetkezne a garázs eladása a lakás előtt, az akár hátrányt is okozhat a tulajdonos számára. Kisebb marad ennek következtében a célcsoport, aki érdeklődik a lakása miatt, a kisebb anyagi erővel kereső vevők jöhetnek szóba. Kevesebb potenciális érdeklődő mellett kevesebb számú ajánlatra kell számítani, alacsonyabb vételár várható a végeredményben is. Egyértelmű tehát, hogy jobb ár érhető el, ha nem cseréli fel a tulaj a praktikus sorrendet. Először a lakást, csak utána adja el a garázsát is.
A lakás eladása garázzsal egyrészt a földhivatali adatok miatt nem szükségszerű, másrészt a garázsok értékének extrém növekedése miatt sem kérdéses. Két külön szerződés végén minden bizonnyal több bevételre tehet szert az eladó, tehát nem éri meg neki kompromisszumot kötnie a lakás és garázs együttes vásárlásának kedvezménye közben.
Feltétlenül szóba jöhet az egyik szomszéd, aki a lehető legjobb vevő lehet. Az ő lakása melletti garázs neki jelent a legtöbbet minden más jelentkező közül. Ilyen szomszédból ugyan kevés várható, de a környék lakói közül biztosan akad majd megfelelő partner.
Ingatlan tanácsadó +36703854026