Lakás bérbeadás magánszemélyként
Péterrel való együttműködésem is már több mint 10 évre nyúlik vissza, hiszen családjával együtt őt is az egyik legrégebbi ügyfeleim között tudhatom. A 10-történetes sorozatom kihagyhatatlan része.
Ismét egy nagyszerű lakáseladási feladványt kaptam!
Egy közelmúltbeli esettel együtt ez már a második alkalom, amikor egy lakásvásárló ügyfelem az adásvétel után röviddel újra felkeresett. A lakáseladás vagy kiadás közötti döntés miatt kérdezett, hogy melyiket javasolnám a számára?
Sokunk számára az ilyesfajta dilemma ugyan nem tartozik a naponta megválaszolandó kérdések közé, de mivel szinte mindenkit érintenek a folyamatosan változó lakáspiaci viszonyok, mégis tanulságokkal szolgálhat a probléma orvoslására tett kísérlet. Adott tehát a nemrég megvásárolt ingatlan, egyben a megbeszélésünk helyszíne is. Furcsán is éreztem magam, ahogy elkezdünk beszélgetni: még mindig erős festékszag érződött. A nemrég elkészült felújítás nyomai még egyértelműen érezhetők voltak, hiába is próbáltam volna nem tudomást venni róla. Egyébként annyira üres volt a lakás, hogy még leülni sem tudunk. A friss tulajdonos hamar a tárgyra tért: a megváltozott helyzetben mit javaslok neki, a lakáseladás vagy kiadás a jobb megoldás a számára?
Egy megváltozott élethelyzetbe nagyon nehéz kívülről belehelyezkedni, de az objektív pro és kontra érvek segíthetnek. Jó áron jutott hozzá, felújította a lakást, de a szerzéshez képest az 1 éven belüli értékesítés mentén adófizetéssel kell számolnia. Mi szólhat az eladás mellett?
amikor aktív a piac, magasak az árak, jól is elsülhet az eladás, további költség nélkül nagy hozamot realizálhat a vásárláshoz képest (nem kell berendezésre sem költenie a kiadáshoz). Ebben a másik cikkemben arról írtam, hogy hogyan kerülhetők el az albérlet buktatói, de eladás után nincs kockázat a bérbeadással.
A szegedi egyetemisták biztos piacot jelentenek jelenleg magasak a bérleti díjak folyamatos jövedelem (+ a lakás is megmarad)az eladáskor realizálható hozam már kevesebb, mint 2 év bérleti időtartamon belül elérhető
Mindez természetesen csak részben szolgál válasszal a számára, csupán objektív szempontok. Hátra vannak azok a szubjektív szempontok is, hogy rövid vagy hosszabb távon tud tervezni, milyen szegedi kötődése van, mennyi időt tölt a városban, nem is beszélve a már kialakult személyes kötődéséről, ami a szóban forgó lakáshoz fűzi. A beszélgetés végén a személyes véleményem felől is érdeklődött, de mivel az élethelyzetünk egyáltalán nem hasonlít egymáshoz, azzal nem akartam tovább fokozni a dilemmát!
Milyen kiegészítést tudna tenni, aki megélt már hasonló helyzetet?
Ingatlan tanácsadó
Péterrel való együttműködésem is már több mint 10 évre nyúlik vissza, hiszen családjával együtt őt is az egyik legrégebbi ügyfeleim között tudhatom. A 10-történetes sorozatom kihagyhatatlan része.
Lakáskiadás ingatlanossal hogyan éri meg, miért lehet jobb ingatlanközvetítőre bízni az ingatlanod bérbeadását. Kinek való, ki fogadjon közvetítőt a lakása kiadásához segítségül? Dönts a pontos adatok alapján, hogy megéri-e!