Mikor fordulhat elő, amikor nem segíthet az ingatlanos?
Tapasztalat nélkül szinte csak találgatni szokott egy megbízó hogy mit csinál egy ingatlanközvetítő, később a rutinos tulajnak is ugyanazt nyújtja: akár az első lépéstől az utolsóig levezényli az eladó vagy kiadó ingatlan sorsát. Ha igazán jól dolgozik, még a vevők számára sem lesz kérdés, hogy mivel foglalkozik, mert nekik is nagy segítség.
Amikor a piacon – akár tulajdonosként, akár bérbeadóként – újoncként ad megbízást egy tulajdonos egy közvetítőnek, még azt is okkal kérdezhetné, hogy miért bízzak meg ingatlanost. Később láthatja, ideális esetben azt kell látnia, hogy a szolgáltatás során a megegyezés minden lépésében nagy segítséget fog kapni.
Senki sem úgy születik, hogy tudja, hogy mi az ingatlaneladás folyamata. Aki ráadásul először csinálja, még hátrányban is van a többiekkel szemben, akik esetleg tapasztaltabbak.
A kevés tapasztalattal rendelkező megbízók jellemzően rengeteg kérdéssel kezdik a tárgyalást, hiszen ők általában először adnak el vagy adnak bérbe ingatlant. Teljesen természetes, hogy nem ismerik a folyamat részleteit, nem tudják, hogy mikor és mire van szükség egy korrekt ügyintézéshez. Nem ismerik a vevők szempontjait, a bérlők igényeit, elvárásait sem. Nincs információjuk, hogy mit is kell tenniük.
Érdemes talán azokat a tulajdonosokat is megemlíteni, akik nem kérdeznek, nem is keresnek fel közvetítőt. Ők számukra váratlan szituációkkal szembesülnek, amikor mégis felmerül bennük néhány kérdés. Nem kerültek volna kellemetlen helyzetbe, ha előtte tapasztaltabbhoz, akár szakemberhez fordultak volna, ők azonban nem tudták, hogy mit is kellett volna tudniuk, ezért nem kérdeztek.
Az új információk hallatán, de a műfaj útjelző tábláival megismerkedve a legtöbben csodálkoznak, hogy mennyi dolguk lenne, majd hamar megnyugszanak. Képbe kerülve az ingatlanossal való tárgyalás közben főként annak örülnek, hogy a feladatok nagyobb részét a megbízottjuk vállalja. Korábban írtam róla, hogy ki fizeti az ingatlanos jutalékát, amely az első lépéses tárgyalás után szintén egyértelmű a tulajdonos számára.
Megismerkedve az eladás illetve a bérbeadás alapvető játékszabályaival térjünk végre a lényegre! Végtére is pénzt vár az eladó is, bérbeadó is, így fog megtérülni a befektetése.
Segít az ingatlanos árazni is. Az ingatlanközvetítőnek a piac aktuális áraival is tisztában kell lennie, azzal is segítségére lesz az ügyfeleinek. A helyes árazással, a piacra lépésre való megfelelő stratégia kialakításában is segít az ingatlanos.
Miután a felek aláírták a megbízást, a kevésbé látványos rész következik, ahogy az ingatlanos segít. A hirdetési anyagok elkészítése után alaposan megdolgozza a piacot, hírét viszi a fontos csatornákon, ügyfelekkel tárgyal. A tulajdonos képviseletében kiszűri a nem releváns érdeklődőket. Bemutatja az ingatlant, a tulaj helyett akár felesleges köröket is fut. A potenciális vevőkről folyamatosan tájékoztatja a megbízót, a lehetséges vevővel, bérlővel együtt úgy szervez tárgyalást, hogy közben a megbízója mellé ül az asztalhoz. A megegyezéshez szükséges minden szükséges információt felkutat a döntéshez, majd utána beszerzi, előkészíti a szükséges dokumentumokat, majd természetesen egészen az aláírás pillanatáig kíséri a tulajdonos megbízót.
Semmiképp se avassuk szentté a közvetítőket, hulljon hát le a lepel róluk! Meg kell mondani azt is őszintén, hogy nem mindig segít az ingatlanos, és nem minden megbízás zárul sikeresen. Motivált vevő esetén könnyebb dolga van a közvetítőnek, hiszen ha az érdeklődést fel is tudja kelteni, vásárlási szándékot szerintem nem tehet a vevő fejébe.
Volt már rá példa, hogy a hirdetés kezdetén nem sikerült olyan árral indulni, amelyet a piac elbírt volna. Eredményezte ezt a tulajdonos túlzott elvárása és vele együtt a közvetítő nem elegendő határozottsága, néha nem elegendő információja.
Ha az ingatlanos nem kommunikál elég rendszeresen a megbízójával, annak nincs lehetősége reagálni, a hirdetés sorsába beavatkozni, korrigálni sem. A folyamatos és rendszeres információcsere elengedhetetlen, hírek avagy a piac releváns visszajelzésének hiányában azonban nehéz. Megbízóját képviselni készülő ingatlanostól én nem érzem hitelesnek, ha a magas ár miatt rágja a tulajdonos fülét. Az persze egyértelmű, hogy az ár csökkentése a tulaj felelőssége, és csak úgy tud mérlegelni, ha elegendő információhoz jut a megbízottja által.
Ingatlanügyeinek megoldása előtt máig sokak egyedül, ingatlanos nélkül intézkednek, nem terjedt el általános módon ingatlanosok bevonása. Bízom benne, hogy a hallomásból szerzett információkat cikkemmel sikerül kicsit kiegészíteni és néhány új információval is árnyalni!
Ingatlan tanácsadó +36703854026
Miért kell ingatlanos? Mi szükség van rá? A saját ügyemet én tudom a legjobban elintézni, minek nekem egy ingatlanos is? Mit tudna ő segíteni? Mire jó egy ingatlanos egyáltalán?