Kinek adjam ki a lakásomat
Sokan vásárolnak lakást azzal a céllal, hogy hosszútávú befektetésként - persze megbizható, jó bérlőt találva - rendszeres jövedelemre tegyenek szert. De felmerül a kérdés: kinek adjam ki a lakásomat?
Az albérlet közvetítés díja sok ügyfelem számára ismert, akik évek óta igénybe veszik bérbeadási szolgáltatásomat. Számukra csak ismételném magamat az albérlet bérbeadásának ára miatt. Érdeklődő tulajdonosok számára szeretném az alábbiakban felsorolni, hogy mire számítsanak ingatlanközvetítővel való együttműködés közben, mit várhatnak a közvetítési díjért cserébe.
Albérleti ingatlan közvetítése közben a tulajdonos úgy jár el a legjobban, ha egyszerűen hátradől. Ha fizet valakinek azért, hogy helyette bérlőt találjon, ő inkább ne is csináljon semmit! Az ingatlan adatainak átadása után bízza rá a feladatot megbízottjára, aki teljes körűen megoldhatja a bérlemény megbízható használatát.
A megbízás után a megbízható ingatlanos bérlőjelölteket keres és tárgyal velük, majd javaslatot tesz több bérlő közüli választásra. Az ő dolga az is, hogy a tulaj elegendő információval rendelkezzen a jelöltek elvárásairól, terveiről, valamint hogy mire alapozzák az albérleti díj fizetését. A bérlővel és bérbeadóval való egyeztetés után bérleti szerződéstervezetet állít össze, amely határozott vagy határozatlan időre is szólhat a megállapodás szerinti kaució fizetése mellett. Az én gyakorlatomban 1 éves időre készül a szerződés, ezt tartalmazza a közvetítésre vonatkozó ajánlat is. Ha valami miatt a 12 hónapot nem töltené le a bérlő, az elszámolt díj következő bérlő keresésére is vonatkozik. A korrekt közvetítő vállalja tehát annak kockázatát is, ha az éven belül a bérbeadó lakó nélkül maradna.
Sok egyéb adat is szerepel természetesen a bérleti szerződésben, amelyre a későbbiekben kölcsönösen hivatkozhatnak az együttműködő felek. Jellemzően az 1. hónapra szóló bérleti díj megfizetése után veszi birtokba az albérletet a bérlő a mérőórák leolvasásával egyidőben. Az ingatlanos az átadásról minden aláíró számára jegyzőkönyvet is készít.
Érdemes a kulcsok átadásakor azt is egyeztetni, hogy a későbbiekben hogyan fognak a felek kommunikálni, hogy a rezsifizetést milyen formában rendezik.
Úgy szoktam fogalmazni, hogy a feleknek egyáltalán nem kell barátságot kötniük, de érdemes kicsit felvenniük egymással a fonalat, hogy később szívesen beszéljenek és keressék egymást. Feladatomnak érzem a felek között azt a légkört is előre kialakítani, hogy ne okozzon semmilyen problémát a későbbi időszak sem a számukra. Az albérlet kapcsán kicsit elkötelezik magukat egymásnak, nagyon hasznos, ha kellemesen telik a közös idejük.
Amikor a bérbeadó üzemeltetési szolgáltatásomat nem kéri, az albérlet átadásától kezdve aktiválnia kell magát a bérlővel való kényelmes együttműködés érdekében.
Volt már rá példa, hogy valami miatt tulajdonos vagy bérlő elmulasztotta az egymással való kellő megismerkedést, amelyre az imént utaltam. Történhet ez idejük hiánya, esetleg fáradtság vagy bármi más miatt, amikor én hiába próbáltam őket összeszoktatni a szerződés elkészítésekor. Ha valamilyen későbbi félreértés adódnak közöttük, nem elegendő megismerkedés után nehezebb nekik kisímítani a problémákat. Ha egyikük nem a korábbi megállapodás, avagy a bérleti szerződés szerint szeretne valamiben eljárni, azt nekik érdemes egymás között tisztázniuk.
Ha arra más, a fentebb jelzett, közös megállapodás nem született, az albérlet közvetítés díja nem tartalmazza a bérleti díj(ak) behajtását, sem a rezsidíjak kiszámítását, befizettetését sem. A tulajdonos szokta a bérlőjével a folyamatos kapcsolatot is tartani.
Szintén volt benne tapasztalatom, amikor a szomszédok nem nézték jó szemmel az albérlő beköltözését. Egyesek egyszerűen zavartak másokat, másik esetben a bérbeadó és a szomszédok korábbi időből származó barátságtalan viszonyuk volt a többi lakó ellenszenvének hátterében. A bérlővel való együttélés, a lakókkal való egyet nem értés a bérbeadó feladatai közé tartozik a bérlővel való kapcsolattartás közben.
Egységesnek mondható a piacon az ingatlanosok díja a tulajdonosok számára, azaz 1 hónapra szóló bérleti díj elszámolása a gyakorlat. A bérlők általában nem fizetnek, hiszen ők nem adnak megbízást.
Ingatlan tanácsadó +36703854026
Sokan vásárolnak lakást azzal a céllal, hogy hosszútávú befektetésként - persze megbizható, jó bérlőt találva - rendszeres jövedelemre tegyenek szert. De felmerül a kérdés: kinek adjam ki a lakásomat?
A lakáskiadás, az ingatlan bérbeadás Szegeden is fontos szerepet kap a lakáspiacon. Jól fizető, megbízható bérlőt találni sem egyszerű, de az igazi feladat a bérlemény állagának megőrzése, zökkenőmentes üzemeltetése.